Орнаменти та візерунки на вишиванках: особливості регіонів

 

 

Вишиванка в Україні – це не тільки національний одяг, але і символ багатства, національної культури, надбання народу і дух патріотизму. Сьогодні вишитий одяг в українському стилі користується великою популярністю і не тільки на рідній землі, але і за кордоном. Українські жіночі вишиті плаття можна побачити на перших леді інших країн, ведучих, моделях, дизайнерах та інших впливових дамах. Але не варто забувати про те, що орнамент має своє унікальне значення, тому до вишивки слід поставитися серйозно і уважно. Вона відрізняється в різних регіонах України, тому необхідно детальніше вивчити ці особливості.

 

Регіональні особливості орнаментів на вишиванках

 

Українська вишивка може відрізнятися не тільки особливостями регіонів, але й розмірами, формою, кольорами та візерунками. Наприклад, існує більше ста різних технік, а люди, які розбираються в українських традиціях та її історії, зможуть визначити в якому регіоні вишитий орнамент.

 

У Полтавській області вишивали лише білими нитками і виключно гладдю. Майстра в поодиноких випадках могли використовувати червоні і сірі нитки. У Поліссі найчастіше використовувалися саме червоні нитки, а відмінною особливістю є повторення геометричного орнаменту, який в результаті представляв собою єдиний і цілісний узор.

 

Геометричні фігури характеризувалися простотою і строгістю. Наприклад, на Волині вишивали червоними нитками на сірому або білому полотні з льону, найпопулярнішими були геометричні візерунки, а для північного регіону, навпаки, рослинні орнаменти.

 

В південних регіонах України використовували багату палітру кольорів ниток, вишивали хрестиком і, як правило, рослинні візерунки. У Харківській області майстрині використовували техніку та кольори ниток з різних регіонів, тому вишитий одяг відрізнявся неповторністю і унікальністю.

 

Чернігівщина славиться за особливу техніку вишивання, використовуються тонкі нитки, а стібки робляться зовсім маленькими. Саме тому здається з боку, що речі вишиті бісером, це просто справжні витвори мистецтва. Надійний і успішний магазин вишивки у Львові пропонує великий вибір моделей з вишивкою ручної роботи, яка виконана майстрами з різних областей країни.

 

Для Київщини характерно поєднання на одному виробі геометричних і рослинних візерунків, це можуть бути квадрати і ромби, шишки і виноград. Для вишивання використовуються білі і яскраві червоні нитки, а чорними виділяють окремі елементи вишивки.

 

Подільські вишиванки виглядають строкато, стильно і яскраво за рахунок використання різних видів ниток і технік (хрестиком, гладдю та ін.). Для тернопільських вишиванок характерна своєрідна опуклість орнаменту, яка отримується завдяки використанню товстих ниток.

 

З давніх пір славиться Карпатська вишивка, для неї характерна унікальність і витонченість, а самі вироби відрізняються багатством і неймовірним поєднанням вишитих геометричних фігур, рослинності, тварин один з одним.